TOP 5 wskazówek dla operatora sterylizacji beauty

Co musi wiedzieć operator sterylizacji?
 
Cześć, skoro to czytasz, to masz kontakt z dekontaminacją narzędzi. Ciąży na Tobie odpowiedzialne zadanie a wiele czynników może wpłynąć na efekt końcowy sterylności narzędzi. Zauważyłam, że pośpiech to największy wróg pracy operatora, ba! a czyj nie jest?
 
# 1 Stosuj środki ochrony osobistej, są tak samo ważne jak ochrona w trakcie wykonywania zabiegu. Rękawiczki ochronią Cię przed częścią drobnoustrojów chorobotwórczych i środkami żrącymi. Okulary maska i przyłbica przed podrażnieniem błon śluzowych, uszkodzeniem oczu. Stosowanie rękawic blokuje transmisję patogentów także z Twoich rąk na czyste narzędzia.
 
# 2 Higiena operatora jest bardzo ważna. Sztuczne wypadające rzęski, pomalowane paznokcie mogą wpłynąć na jakość pakietu. Jak? Działa to tak samo jak z pracą pielęgniarki nad raną pacjenta, spadająca rzęsa, drobinki lakieru i to co mamy pod paznokciami skontaminują pakiet z narzędziami. Zresztą wyobraź sobie, że znajdujesz swój włos w trakcie otwierania sterylnego pakietu i to na oczach klientki?!
 
# 3 Obowiązkowa dokumentacja dotycząca operatora. To absolutne „must have” osoba produkująca materiały sterylne musi znać obsługę urządzenia, mieć uprawnienia do wykonywania sterylizacji (wiedzę i świadomość nt. pracy), szkolenie wstępne i stanowiskowe (bhp) jeśli jest pracownikiem i oczywiście posiadać aktualne orzeczenie lekarskie do celów sanitarnych (dawna książeczka sanepidowska). Wszystkie te elementy są bardzo ważne. SZKOLENIE BHP dla pracowników zapobiega nieszczęśliwym wypadkom i wielkim odszkodowaniom, jeśli masz pracowników bez względu na rodzaj umowy koniecznie ich przeszkol. Orzeczenie lekarskie do celów sanitarnych jest regulowane ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, jej brak równa się mandacik. A szkolenie dot. Sterylizacji? No niby nie mam jeszcze aktu regulującego, ale jak wytłumaczysz przed sądem (np. w sprawie o zakażenie klienta), że osoba odpowiedzialna za produkcję narzędzi sterylnych zna tylko obsługę autoklawu i nic poza tym?
 
# 4 Przestrzegaj bieżącej i okresowej kontroli procesów
dekontaminacji. Przed rozpoczęciem pracy stosuj test szczelności. Wykonuj testy fizyczne, chemiczne i okresowo biologiczne. Wykonywane skrupulatnie dadzą Cię gwarancję, że pracujesz na sprawnym technicznie urządzeniu.
 
# 5 Skup się na pracy i nie popełniaj błędów ludzkich. Niestety jest ich cała masa. Pracę wykonuj spokojnie wg wcześniej ustalonego grafiku działań. Wpisz działania w procedury sanitarne. Nie śpiesz się, to wróg dobrej pracy. Nie przeskakuj między strefami pracy, nie omijaj ważnych elementów procesu dekontaminacji.
 
Mam dla Ciebie niespodziankę, prezenty w postaci darmowego ebooka- teraz możesz sam napisać dokumenty. Ale też zapraszam Cię do gotowych rozwiązań w postaci szkoleń i kursów. Naucz się prawidłowo pracować i śpij spokojnie.
 
Potrzebujesz szkolenia bhp dla pracowników? Napisz!
Potrzebujesz procedur sanitarnych?
albo kup gotową dokumentację:
Szkolenie sanitarne dla trenerów beauty: https://v2.getall.pl/payment.php…
Kurs technologii sterylizacji: https://v2.getall.pl/payment.php…
Potrzebujesz wyjaśnić inną sprawę? Napisz do mnie.
 
Twój ekspert higieny pracy
Dorota Kalinowska
biuro@akademiahigieny.pl
 
PRZECZYTAJ TAKŻE