Jaka woda do sterylizatora

JAKOŚĆ WODY MA ZNACZENIE
Wodę cechują pewne parametry, które świadczą o jej jakości. A jaka będzie jej jakość wpłynie na żywotność urządzeń (autoklawu!) i narzędzi. Czynnikami determinującymi jej charakter są np. odczyn pH, przewodność, twardość, azotyny, fosforany itp. Rzutują one na skuteczność i jakość przeprowadzonego procesu czyszczenia, dezynfekcji czy sterylizacji. Dla przykładu do autoklawu służącego procesowi sterylizacji rekomendowana jest woda o odpowiednich parametrach przewodności.

Co się dzieje gdy używamy nieodpowiedniej wody?
**Na narzędziach powstają naloty i osady (białe, szare plamy), co prawda początkowo to efekt tylko kosmetyczny ale z czasem niszczyć się będzie powierzchnia ochronna narzędzi.
**W myjce i autoklawie osady blokują kanały, może dojść do zatoru światła i awarii. Koszt naprawy może być wysoki. Do tego zapychają się filtry i zauważyć można nieestetyczne naloty w komorze.

Destylatorki i systemy uzdatniania wody. Pozwalają na uzyskanie naprawdę dużej ilości wody w relatywnie krótkim okresie czasu. Uzyskana z systemu woda jest oczyszczona z zanieczyszczeń i jonów, które powodują jej twardość. Użytkowanie destylarki pozwala na przedłużenie żywotności wielu urządzeń i zapewnienie ich właściwej pracy. Destylator do wody wykorzystywany jest w laboratoriach, gabinetach stomatologicznych, warsztatach samochodowych, restauracjach, hotelach i barach. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości wody, która może być użyta do rozcieńczania alkoholi i innych cieczy, opłukiwania narzędzi chirurgicznych, wytwarzania leków i kosmetyków
Ceny są różne w zależności od naszych potrzeb i technologii wykonania. Nawet najtańsze destylarki są bardziej opłacalne niż kupowanie wody w baniakach. Urządzenia są wygodne i małe, te najmniejsze produkują 1L wody/1h, czego chcieć więcej? ?
Nowość na rynku, marka @Enbio wypuściła Magic Filter. To buteleczka z zamkniętym obiegiem. O dziwo tani zakup ale oparty na innowacyjnej technologii opartej na żywicy jonowymiennej umożliwia ponowne wykorzystanie zużytej wody w kolejnych procesach sterylizacyjnych. Magic Filter podąża za ideą „less waste”.

Hitem, który odkryłam jest firma HYDROLAB. Co prawda obsługują branże medyczną, ale już trwają rozmowy z przedstawicielami aby stworzyć filtr na nasze potrzeby. Przewidywalny koszt zakupu będzie na poziomie 1500 zł. To niesamowite urządzenie, jestem zachwycona technologią i jakością końcową produktu. Sprzęt po 2 latach używania tej wody wygląda jak fabrycznie nowy. Woda po filtrowaniu jest to czystą cząsteczka H20, która po za tą strukturą chemiczną nie zawiera nic. Dzięki temu nie ma zjawiska odkładania się glonów, bakterii, kamienia w urządzeniach. Urządzenie pracuje pod ciśnieniem wody wodociągowej.

Stopnie oczyszczania wody:
– prefiltr osadowy 5µm,
– filtracja osadowo-węglowo-zmiękczająca (zintegrowany moduł),
– odwrócona osmoza,
– podwójna demineralizacja na mieszanym złożu jonowymiennym.

PODSUMOWUJĄC
Przelicz opłacalność zakupu pojedynczych kanistrów wody , jeśli często sterylizujesz zadbaj o swój czas i sprzęt. Woda destylowana to nie woda demineralizowana, a woda destylowana to nie czyste H2O. Sprawdzaj etykiety zakupu marketowego.
Dbaj o urządzenia i swoją kieszeń w przyszłości ?

Chętnie odpowiem na Twoje pytania, napisz do mnie: biuro@akademiahigieny.pl

Bo piękno to zdrowie!
Ekspert higieny pracy Dorota Kalinowska